Dlaczego makrobiotyka?

Ten blog to dokumentacja rewolucji jaka dokonała się w moim życiu za sprawą makrobiotyki w wersji wegańskiej. Do zainteresowania się nią skłoniła mnie przebyta choroba nowotworowa. Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami, pomysłami na pyszne wegańskie makrobiotyczne posiłki i rozważaniami o zdrowiu i naturalnym stylu życia.
Makrobiotyka to nie tylko "dieta", ale styl życia, sposób myślenia i postępowania. Makrobiotyka, choć niektórym może wydawać się bardzo rygorystyczna (bo przecież trzeba zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego i większości tzw. normalnego jedzenia) i trudna do zrealizowania (posiłki przygotowywane są na bieżąco i kilka godzin dziennie trzeba spędzić w kuchni), jest tak naprawdę jedną wielką przygodą. Jedzenie makrobiotyczne jest pyszne, naturalne, energetyczne, służy naszemu zdrowiu, przywraca równowagę i daje jasność umysłu. Kuchnia makrobiotyczna to pole popisu dla osób kreatywnych, które lubią eksperymentować, ale jednocześnie w życiu realizują się w wielu innych dziedzinach. Im dłużej stosujesz makrobiotykę, tym mniej zastanawiasz się co ugotować, jak skomponować posiłki, wystarczy, że interpretujesz sygnały, które wysyła ci twoje ciało i po prostu gotujesz "intuicyjnie". I każdy posiłek staje się prawdziwą ucztą.


poniedziałek, 21 lutego 2011

Jaglanka na słodko

Pomysł na "szybkie", wartościowe i smaczne śniadanie, które da nam energię na kilka godzin intensywnej pracy.
Do rondelka wrzucamy pół szklanki wypłukanej na sitku, a następnie uprażonej na suchej patelni kaszy jaglanej. Wlewamy 2 szklanki gorącej wody i podgotowujemy kaszę przez kilka minut. Dodajemy pokrojone w cienkie plastry jabłko (ze skórką), garść rodzynek i inne wybrane bakalie (suszone śliwki, morele, daktyle, figi - jeśli owoce były konserwowane to najpierw moczymy je przez chwilę we wrzątku, odlewamy wodę i płuczemy przed dodaniem). Gotujemy jeszcze 10 minut. Przed podaniem posypujemy pociętymi orzechami lub migdałami.
Aby uzyskać słodszy smak można zamiast części wody do gotowania jaglanki można użyć naturalnego soku jabłkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz