Dlaczego makrobiotyka?

Ten blog to dokumentacja rewolucji jaka dokonała się w moim życiu za sprawą makrobiotyki w wersji wegańskiej. Do zainteresowania się nią skłoniła mnie przebyta choroba nowotworowa. Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami, pomysłami na pyszne wegańskie makrobiotyczne posiłki i rozważaniami o zdrowiu i naturalnym stylu życia.
Makrobiotyka to nie tylko "dieta", ale styl życia, sposób myślenia i postępowania. Makrobiotyka, choć niektórym może wydawać się bardzo rygorystyczna (bo przecież trzeba zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego i większości tzw. normalnego jedzenia) i trudna do zrealizowania (posiłki przygotowywane są na bieżąco i kilka godzin dziennie trzeba spędzić w kuchni), jest tak naprawdę jedną wielką przygodą. Jedzenie makrobiotyczne jest pyszne, naturalne, energetyczne, służy naszemu zdrowiu, przywraca równowagę i daje jasność umysłu. Kuchnia makrobiotyczna to pole popisu dla osób kreatywnych, które lubią eksperymentować, ale jednocześnie w życiu realizują się w wielu innych dziedzinach. Im dłużej stosujesz makrobiotykę, tym mniej zastanawiasz się co ugotować, jak skomponować posiłki, wystarczy, że interpretujesz sygnały, które wysyła ci twoje ciało i po prostu gotujesz "intuicyjnie". I każdy posiłek staje się prawdziwą ucztą.


poniedziałek, 3 stycznia 2011

Kotlety z fasoli

Propozycja na obiad lub kolację - kotlety z białej fasoli i fasolki adzuki.
Fasole namaczamy na noc, przed gotowaniem zmieniamy wodę i dodajemy wodorost kombu albo wakame. Gotujemy z dodatkiem warzyw korzeniowych (np. marchew, pietruszka, por) do miękkości, ale uważamy żeby nie rozgotować.Po ugotowaniu wszystkie składniki odcedzamy i mielimy w malakserze (bądź mikserem) na jednolitą masę. Gdyby ciasto było zbyt płynne, dodajemy ugotowaną kaszę jaglaną, sparzone płatki owsiane lub otręby. Przyprawiamy majerankiem, sosem tamari, kolendrą i świeżym startym imbirem. Formujemy kotlety i obtaczamy w otrębach, smażymy na dobrym oleju. Kotlety znakomicie smakują zarówno na ciepło jak i na zimno. Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz