Dlaczego makrobiotyka?

Ten blog to dokumentacja rewolucji jaka dokonała się w moim życiu za sprawą makrobiotyki w wersji wegańskiej. Do zainteresowania się nią skłoniła mnie przebyta choroba nowotworowa. Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami, pomysłami na pyszne wegańskie makrobiotyczne posiłki i rozważaniami o zdrowiu i naturalnym stylu życia.
Makrobiotyka to nie tylko "dieta", ale styl życia, sposób myślenia i postępowania. Makrobiotyka, choć niektórym może wydawać się bardzo rygorystyczna (bo przecież trzeba zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego i większości tzw. normalnego jedzenia) i trudna do zrealizowania (posiłki przygotowywane są na bieżąco i kilka godzin dziennie trzeba spędzić w kuchni), jest tak naprawdę jedną wielką przygodą. Jedzenie makrobiotyczne jest pyszne, naturalne, energetyczne, służy naszemu zdrowiu, przywraca równowagę i daje jasność umysłu. Kuchnia makrobiotyczna to pole popisu dla osób kreatywnych, które lubią eksperymentować, ale jednocześnie w życiu realizują się w wielu innych dziedzinach. Im dłużej stosujesz makrobiotykę, tym mniej zastanawiasz się co ugotować, jak skomponować posiłki, wystarczy, że interpretujesz sygnały, które wysyła ci twoje ciało i po prostu gotujesz "intuicyjnie". I każdy posiłek staje się prawdziwą ucztą.


piątek, 15 października 2010

Przepisów z dynią ciąg dalszy

Tym razem dynia w innej postaci - proponuję zupę krem z dyni. Poza dynią będziemy potrzebować ząbek czosnku, oliwę, sos tamari albo shoyu i rozmaryn. Ilość dyni sami ustalamy, dla dwóch osób wystarczą 3-4 szklanki.
Dynię kroimy w średniej wielkości kawałki i przyrządzamy metodą kinpira, czyli najpierw obsmażamy, a potem podlewamy wodą (tak na pół centymetra). Gdy dynia zacznie się rozgotowywać zdejmujemy patelnię z gazu i miksujemy dynię na papkę. Dolewamy tyle wody, aby powstał dość gęsty krem. Przyprawiamy 2 łyżkami sosu tamari albo shoyu (nie gotujemy) i posypujemy rozmarynem.
Krem z dyni stanowi świetne uzupełnienie posiłku, w którym dominują zboża, serwujemy go np. do kotletów z ziaren albo płatków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz