Dlaczego makrobiotyka?

Ten blog to dokumentacja rewolucji jaka dokonała się w moim życiu za sprawą makrobiotyki w wersji wegańskiej. Do zainteresowania się nią skłoniła mnie przebyta choroba nowotworowa. Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami, pomysłami na pyszne wegańskie makrobiotyczne posiłki i rozważaniami o zdrowiu i naturalnym stylu życia.
Makrobiotyka to nie tylko "dieta", ale styl życia, sposób myślenia i postępowania. Makrobiotyka, choć niektórym może wydawać się bardzo rygorystyczna (bo przecież trzeba zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego i większości tzw. normalnego jedzenia) i trudna do zrealizowania (posiłki przygotowywane są na bieżąco i kilka godzin dziennie trzeba spędzić w kuchni), jest tak naprawdę jedną wielką przygodą. Jedzenie makrobiotyczne jest pyszne, naturalne, energetyczne, służy naszemu zdrowiu, przywraca równowagę i daje jasność umysłu. Kuchnia makrobiotyczna to pole popisu dla osób kreatywnych, które lubią eksperymentować, ale jednocześnie w życiu realizują się w wielu innych dziedzinach. Im dłużej stosujesz makrobiotykę, tym mniej zastanawiasz się co ugotować, jak skomponować posiłki, wystarczy, że interpretujesz sygnały, które wysyła ci twoje ciało i po prostu gotujesz "intuicyjnie". I każdy posiłek staje się prawdziwą ucztą.


wtorek, 15 marca 2011

Kule ryżowe

Ta potrawa znakomicie nadaje się dla wszystkich zapracowanych - można ją przechowywać przez 2-3 dni i pożywać na zimno albo odgrzewać w piekarniku.
Podstawowym składnikiem jest pełnoziarnisty ryż, opcjonalnie dodać można kaszę jaglaną. Ryż gotujemy w dwukrotnie większej ilości wody i z dodatkiem wodorostu wakame. Wartości odżywcze potrawy zwiększamy dodając warzywa - np. nieskrobiowe takie jak brokuł, por i cebula (zgodnie z jedną z zasad łączenia pokarmów dla łatwiejszego trawienia). Warzywa (proporcja warzyw do ryżu wynosi 1:4) podsmażamy na oliwie i dusimy przez 2-3 min. z łyżką sosu tamari, po czym wrzucamy do gotującego się ryżu. Po ugotowaniu i przestudzeniu ryżu formujemy z niego kulki i obtaczamy w uprażonych płatkach owsianych lub nasionach sezamu. Podpiekamy w piekarniku, aż się zarumienią. Podajemy z gomasio.

1 komentarz: