Dlaczego makrobiotyka?

Ten blog to dokumentacja rewolucji jaka dokonała się w moim życiu za sprawą makrobiotyki w wersji wegańskiej. Do zainteresowania się nią skłoniła mnie przebyta choroba nowotworowa. Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami, pomysłami na pyszne wegańskie makrobiotyczne posiłki i rozważaniami o zdrowiu i naturalnym stylu życia.
Makrobiotyka to nie tylko "dieta", ale styl życia, sposób myślenia i postępowania. Makrobiotyka, choć niektórym może wydawać się bardzo rygorystyczna (bo przecież trzeba zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego i większości tzw. normalnego jedzenia) i trudna do zrealizowania (posiłki przygotowywane są na bieżąco i kilka godzin dziennie trzeba spędzić w kuchni), jest tak naprawdę jedną wielką przygodą. Jedzenie makrobiotyczne jest pyszne, naturalne, energetyczne, służy naszemu zdrowiu, przywraca równowagę i daje jasność umysłu. Kuchnia makrobiotyczna to pole popisu dla osób kreatywnych, które lubią eksperymentować, ale jednocześnie w życiu realizują się w wielu innych dziedzinach. Im dłużej stosujesz makrobiotykę, tym mniej zastanawiasz się co ugotować, jak skomponować posiłki, wystarczy, że interpretujesz sygnały, które wysyła ci twoje ciało i po prostu gotujesz "intuicyjnie". I każdy posiłek staje się prawdziwą ucztą.


niedziela, 24 kwietnia 2011

Farinata

Super prosta potrawa, choć nazwa sugeruje jakieś wyszukane danie.
Farinata pochodzi z kuchni włoskiej. Jej podstawowym składnikiem jest mąka z grochu włoskiego (ciecierzycy).
Ciasto na farinatę przygotowujemy z mąki, wody i oliwy z oliwek (1/4-1/2 filiżanki w zależności od ilości ciasta) - musi ono mieć konsystencję ciasta na naleśniki (bardziej lejące niż gęste) i nie może zawierać żadnych grudek (ważne żeby składniki dobrze się ze sobą połączyły).
Dodajemy szczyptę soli morskiej i dodatki, np. uduszone na patelni i przyprawione sosem tamari cebulę i pora. W internecie można znaleźć przepisy na farinatę przyprawioną oregano lub rozmarynem. Pieczemy 30 minut w temp.180 stopni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz