poniedziałek, 17 stycznia 2011

Przyrządzanie warzyw

Nituke z gotowanym ziarnem żyta
Oprócz tradycyjnych sposobów przyrządzania dań warzywnych, które wybieramy w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć (szczegóły podałam w poście o naturze termicznej pokarmów), w makrobiotyce stosuje się kilka charakterystycznych technik, które zmieniają smak potrawy i jej naturę termiczną.

Nituke
Wybieramy 2 rodzaje warzyw o podobnym czasie gotowania (np. marchew i kapustę), kroimy je w słupki i surowe wrzucamy do woka na rozgrzany olej (jak zwykle stosujemy olej nierafinowany np. sezamowy, rzepakowy). Smażymy je tak długo, aż nie staną się miękkie i dopóki nie odparuje cała woda (nituke powinno być suche).


Kinpira
Tym sposobem przyrządzamy głównie warzywa korzeniowe i dynię. Warzywa kroimy w średnio grube kawałki i najpierw smażymy je przez kilka minut, a następnie podlewamy odrobiną wody  i dusimy do miękkości.
Warzywa nituke i kinpira po zdjęciu z ognia przyprawiamy łyżką sosu sojowego (tamari lub shoyu).

Nishime
Technika ta polega na wolnym duszeniu  warzyw w sosie własnym. Wybieramy 2 lub 3 rodzaje warzyw, kroimy je na większe lub mniejsze kawałki (w zależności od rodzaju warzyw i od tego czy są młode, czy starsze). Gdy jest to konieczne (warzywa się przypalają) dodajemy odrobinę wody. Dusimy pod przykryciem do miękkości.

Ohitashi
Surowe warzywa liściaste zanurzamy we wrzątku na 1 minutę. Warzywa korzeniowe kroimy w plastry i trzymamy we wrzątku przez 2-3 minuty.

Do przyprawienia warzyw używamy gomasio i świeżych lub suszonych ziół (rozmaryn, cząber, pokrzywa itd.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz